Δοκάρια
0

Κάνει τη δουλειά πρωταθλητή

30.09.2018

Καλός, σοβαρός, μετρημένος και με την τύχη που τόσο του έλειψε άλλες φορές και προφανώς κάτι του χρωστούσε και από την περασμένη σεζόν και την καραμπόλα του Σισέ, ο ΠΑΟΚ έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από την έδρα του Ολυμπιακού με 0-1 και επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Super League Σουρωτή.

Το ποδόσφαιρο είναι δίκαιο κι αν δουλεύεις και παίζεις αργά ή γρήγορα θα σε ανταμείψει. Και έκανε αυτό ακριβώς στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη. Έκανε ό,τι έπρεπε για να βάλει ένα γκολ παραπάνω από τον αντίπαλό του και να πάρει μια σημαντική νίκη. Οι παίκτες του Δικεφάλου δεν έπεσαν στην παγίδα να ζητήσουν εκδίκηση για τα περσινά και κατέθεσαν το καθαρό μυαλό τους και την refuse to lose νοοτροπία τους, παίρνοντας κεφάλι στον βαθμολογικό πίνακα με μια «επαγγελματική» νίκη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε από τα πρώτα λεπτά με διάθεση να απειλήσει αλλά βρήκε απέναντί του την εξαιρετική αμυντική γραμμή του ΠΑΟΚ και τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη που βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά.

Ο τερματοφύλακας του Δικεφάλου από το 2ο λεπτό έπιασε δουλειά και απομάκρυνε εξ επαφής κεφαλιά. Μέχρι το 15′ οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου πήραν την μπάλα στα πόδια τους και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες με Μπίσεσβαρ και Πέλκα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, με τους παίκτες του Πέδρο Μάρτινς να απειλούν κυρίως από στημένες φάσεις.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ. Για την ακρίβεια με αυτογκόλ. Ο Βιεϊρίνια έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε ένα πολύ δυνατό γύρισμα, ο Γιαννιώτης πήγε να μπλοκάρει, έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Βούκοβιτς πάνω στην γραμμή έκανε επαφή αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έδωσε χώρους και κατοχή στον αντίπαλο και έψαξε την κόντρα. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά έκανε αρκετές τελικές με σουτ εκτός περιοχής και κάποιες κεφαλιές, ενώ στις μεγαλύτερες εξ αυτών ο Πασχαλάκης ήταν εκεί και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ο Δικέφαλος κράτησε το 0-1 και έφυγε από τον Πειραιά με ένα σημαντικό αποτέλεσμα, το οποίο τον επανέφερε στην κορυφή της βαθμολογίας, κερδίζοντας δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι, απέναντι στους βασικούς συνδιεκδικητές του τίτλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης, Ομάρ, Μεριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης (82′ Γκιγιέρμε), Χριστοδουλόπουλος (69′ Γκερέρο), Φορτούνης (82′ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χασάν

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (84′ Τόσκα), Κάνιας, Μαουρίτσιο, Λημνιός (72′ Βέρνμπλουμ) Πέλκας (58′ Ζαμπά), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς