Δοκάρια
0

Με πολλές αλλαγές αλλά ίδια νοοτροπία

30.04.2017

Ένας… άλλος αλλά το ίδιο χορταστικός ΠΑΟΚ έφθασε σε μια εξαιρετικά άνετη επικράτηση επί της Κέρκυρας με 5-1 για την 30η και τελευταία αγωνιστική της SuperLeague.

Παρά τις πολλές αλλαγές στη σύνθεσή του, ο Δικέφαλος επέβαλε έναν επιθετικό μονόλογο, εδραιώνοντας από το ξεκίνημα την κυριαρχία του και κάνοντας, μάλιστα, με την απόδοσή του το τελικό σκορ να μοιάζει ιδιαίτερα «φτωχό».

Η πρώτη απειλή στην εστία των φιλοξενούμενων ήρθε στο 5ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Μπίσεσβαρ, το οποίο απέκρουσε ο Κουτζαβασίλης σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, μπλόκαρε και την εν κινήσει κεφαλιά του Ενρίκε.

Ήταν η σειρά του Ουάρντα να υποχρεώσει σε μια σημαντική απόκρουση τον αντίπαλο τερματοφύλακα με το δυνατό του σουτ στο 13’, ενώ το πρώτο τέταρτο «έκλεισε» με μια εντυπωσιακή ενέργεια του Ενρίκε, την οποία σταμάτησε και πάλι ο Κουτζαβασίλης.

Νέο σουτ του Αιγύπτιου μέσου βρήκε, εκ νέου, σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ των Κερκυραίων στο 21’, για να έρθει στο 30’ ο Κάτσε και να κάνει τη διαφορά για λογαριασμό των Ασπρόμαυρων.

Ο μέσος του Δικεφάλου «εγκαινίασε» ένα τρίλεπτο, που χαρακτηρίστηκε από «χορό» τερμάτων, αφού ήταν αυτός, που «άνοιξε» το σκορ με μια πολύ ωραία κεφαλιά-ψαράκι, έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια κι ασίστ του Ενρίκε.

Ακολούθησε αντεπίθεση κι άμεση ισοφάριση της Κέρκυρας σε 1-1 με τον Παμλίδη στη μία και μοναδική της παρουσία στα «ασπρόμαυρα» καρέ, για να πάρει και πάλι το προβάδισμα ο ΠΑΟΚ με πλασέ του Κουλούρη στην κίνηση και δεύτερη ασίστ του Ενρίκε με σέντρα στο 32’!

Στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου, ο ανεβασμένος Μπίσεσβαρ διαμόρφωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που κέρδισε ο Κίτσιου, το σκορ ημιχρόνου σε 3-1!

Στο ίδιο επιθετικό τέμπο και το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τον Δεληγιαννίδη να απειλεί με σουτ την εστία της Κέρκυρας και τον Κουτζαβασίλη να τον σταματά.

Για το Δικέφαλο, που είχε «κατασκηνώσει» στην περιοχή των Φαιάκων, εύστοχος αποδείχθηκε κι ο Ουάρντα, ο οποίος παραβίασε με διαγώνιο σουτ τα αντίπαλα δίχτυα στο 62’, κάνοντας το 4-1

Αλλά, ούτε κι ο Πρίγιοβιτς μπόρεσε να αντισταθεί στη «γλυκιά» γεύση του γκολ, το οποίο ήταν και πανέμορφο, αφού με μια καταπληκτική ντρίμπλα απέφυγε τον Ιωάννου και πλάσαρε πάνω από τον Κουτζαβασίλη για το τελικό 5-1 στο 84!

Κοντινή προβολή του Κουλούρη στο 92’ είδε το «στοπ» από τον Κουτζαβασίλη, στερώντας το έκτο «ασπρόμαυρο» τέρμα.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Μπρκιτς (46’ Σιαμπάνης), Κίτσιου, Πούγγουρας, Μαλεζάς, Δεληγιαννίδης, Κάνιας, Κάτσε, Μπίσεσβαρ (59’ Πρίγιοβιτς), Ενρίκε (69’ Χαρίσης), Ουάρντα, Κουλούρης.

ΑΟΚ Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Επστάιν, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Σπίνουλας, Παμλίδης, Σιόντης, Ζορμπάς, Κόντος (85’ Τρεπεκλής), Ονίλο (63’ Τζανουλίνος),Γεωργακόπουλος (76’ Γκαμάγκας).