Δοκάρια
0

Ικανοποιητικό ποδαρικό παρά την ήττα

12.07.2014

Μετά από μόλις δυο μέρες βασικού σταδίου προετοιμασίας στην Ολλανδία και με δεδομένες τις απουσίες των διεθνών και του τραυματία Σπυρόπουλου, αλλά και την ανετοιμότητα Κάτσε, Ρατς (κατά κύριο λόγο) και Κιόσε, ο ΠΑΟΚ μπήκε κατευθείαν στα βαθιά αγωνιζόμενος σε φιλικό αγώνα εναντίον της Σταντάρ Λιέγης. Η ήττα με 2-1 από τους Βέλγους, που σε δυο εβδομάδες ξεκινούν το πρωτάθλημά τους δεν είναι δυνατόν να απογοητεύσει. Αντίθετα ο Άγγελος Αναστασιάδης μάλλον έχει περισσότερους λόγους να χαμογελάει, καθώς είδε τους ποδοσφαιριστές του να ανταποκρίνονται τόσο σε δυνάμεις, όσο και σε τακτική συμπεριφορά.

Ο αγώνας στο Α’ ημίχρονο δεν είχε ρυθμό και φάσεις, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να βρει πατήματα στο γήπεδο και να κρατάει σχετικά άνετα το “0″ στην άμυνα, καθώς ούτε οι Βέλγοι έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 40ο λεπτό ο Μπιά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, στο οποίο υπέπεσε ο Βίτορ με χέρι μετά από κόρνερ.

Στην επανάληψη και παρόλες τις αλλαγές ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε βελτιωμένος, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και είχε τις πρώτες του ευκαιρίες. Σε μια από αυτές, Πόποβιτς και Σαββίδης συνεργάστηκαν, ο τελευταίος έβγαλε ασίστ στον Κουλούρη, που πέτυχε το πρώτο γκολ (έστω και ανεπίσημο) της σεζόν στο 60ο λεπτό με σουτ στην κίνηση. Η Σταντάρ ξαναπήρε το προβάδισμα με γκολ του Μπιά και το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι τέλους, παρά τις ευκαιρίες του ΠΑΟΚ ακόμη και στην εκπνοή με τον Κίτσιου.

Σε ολόκληρο το ματς αγωνίστηκαν οι Μαντούρο και Σκόνδρας, οι οποίοι πήραν θέση στο κέντρο της άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Άγγελος Αναστασιάδης έκανε δοκιμές σε πρόσωπα και θέσεις, όπως είναι φυσιολογικό σε αυτό το διάστημα της προετοιμασίας.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ Α’ ημίχρονο: Γιακουμής, Σκόνδρας, Ποζατζίδης, Βίτορ, Κατσικάς, Κωνσταντινίδης, Μάρτενς, Τζανδάρης, Μαντούρο, Πόζογλου, Παπαδόπουλος

ΠΑΟΚ Β’ ημίχρονο: Μελίσσας, Κίτσιου, Σκόνδρας, Μαντούρο, Παναγιωτούδης, Πολύζος, Σαββίδης, Γκολάσα, Πόποβιτς, Κουλούρης, Αθανασιάδης

Σταντάρ Λιέγης: Τουράμ, Πεσέιρα, Σταμ, Βαν Νταμ, Κονσελό, Αρσλάνοβιτς, Εζεκιέλ, Μπιά, Μίλετς, Λουμάντα, Μπομπό.