Δοκάρια
0

Σαν τρελό φορτηγό

09.02.2017

Αποφασιστικό «βήμα» πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος πραγματοποίησε ο ΠΑΟΚ, μετά την επικράτησή του με 1-2 κόντρα στην Ξάνθη για τη φάση των «8» του θεσμού.

Οι Ασπρόμαυροι κατάφεραν να φύγουν με το «διπλό» από τα Πηγάδια, διαχειριζόμενοι με τον καλύτερο τρόπο τις όποιες αντιξοότητες παρουσιάστηκαν, κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Όσον αφορά την εξέλιξη αυτής, η πρώτη μεγάλη φάση καταγράφηκε για το Δικέφαλο στο 15’, μετά από μια ωραία ενέργεια του Ενρίκε, που αφού ελευθερώθηκε, μπήκε στη μεγάλη περιοχή από αριστερά, αλλά το δυνατό του σουτ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Αυτή αποδείχθηκε… προειδοποιητική, μιας και στην επόμενη επικίνδυνη επίσκεψή του στα καρέ της Ξάνθης, πέντε λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ «άνοιξε» το σκορ με εναέρια προβολή του Μυστακίδη. Προηγήθηκε έξοχη προσποίηση του Μπίσεσβαρ από αριστερά, που μετουσιώθηκε σε σέντρα κι οδήγησε στο 0-1!

Μετά το γκολ, οι Ασπρόμαυροι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, πραγματοποιώντας ορισμένες αξιοσημείωτες επιθετικές ενέργειες στην εστία των γηπεδούχων, το 0-1, ωστόσο, παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην πρώτη της ουσιαστική ευκαιρία στο δεύτερο 45λεπτο η Ξάνθη ευτύχισε να ισοφαρίσει σε 1-1 με δυνατό διαγώνιο σουτ του Λάζιτς στο 52’.

Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ είχε την απάντηση με τον νεοεισελθόντα Πρίγιοβιτς, ο οποίος σημείωσε ένα καταπληκτικό γκολ, κατεβάζοντας με πλάτη στην εστία τη μπάλα με το στήθος και με δυνατό ευθύβολο δεξί σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Ζίφκοβιτς στο 63’ για το 1-2!

Μάλιστα, αυτό ήταν το τρίτο του γκολ σε τρεις συμμετοχές με τη φανέλα του Δικεφάλου, που επετεύχθη και πάλι στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

Κομβικό σημείο της αναμέτρησης η αποβολή του Ενρίκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο φάουλ σε μονομαχία του με τον Καμαρά στο χώρο του κέντρου στο 70’.

Μοιραία ο Δικέφαλος οπισθοχώρησε στην προσπάθειά του να υπερασπιστεί το προβάδισμά του, ωστόσο βρέθηκε πολύ κοντά στην επίτευξη και τρίτου τέρματος στο 88’. Ήταν ένα λάθος της άμυνας της Ξάνθης, το οποίο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Πρίγιοβιτς, πλασάροντας πάνω στον Ζίβκοβιτς. Παρά ταύτα, ανταπεξήλθε ιδανικά κι έφυγε με σκορ πρόκρισης από την έδρα της Ξάνθης.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη: Ζίφκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Γιουνές, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Φλίσκας, Λάζιτς (87’ Μεχία), Πιτσέλι, Σαλίμο, Καμαρά (72’ Τριάδης).

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Μαλεζάς, Λέοβατς, Κάνιας (31’ Κάτσε), Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ (73’ Κίτσιου), Ενρίκε, Μυστακίδης, Κουλούρης (59’ Πρίγιοβιτς).