Δοκάρια
0

Στην Τούμπα για την ανατροπή

03.08.2021

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Δικέφαλος στο UEFA Europa Conference League καθώς ηττήθηκε με 2-1 από τη Μποέαμιανς, στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων για τον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου είχε τονίσει εδώ και μέρες τις δυσκολίες των αναμετρήσεων στα καλοκαιρινά προκριματικά και τις παγίδες που κρύβουν. Ο ΠΑΟΚ έπεσε σε μία τέτοια, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά το γκολ του Ολιβέιρα στο 77′ περιόρισε τη ζημιά κι έδωσε την δυνατότητα στον Δικέφαλο να πάει με καλύτερες προϋποθέσεις στη ρεβάνς της Τούμπας την επόμενη Πέμπτη (12.08).

Η αναμέτρηση στο Aviva Stadium ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να αιφνιδιάσει και να σπαταλά μεγάλη διπλή ευκαιρία μόλις στο 2′ με τους Ολιβέιρα και Α.Ζίβκοβιτς .

Οι γηπεδούχοι σταδιακά ισορρόπησαν και άρχισαν να φτάνουν προς την εστία του Πασχαλάκη. Στο 23΄κατάφεραν μάλιστα να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Κέλι μπήκε από αριστερά, γύρισε στον Κουτ κι αυτός νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, έχασε δύο καλές ευκαιρίες με Καγκάβα και Ελ Καντουρί, η Μποέμιανς είχαν ένα καλό σουτ με τον Ντόουσον, αλλά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος δεν ήταν καλό για τον Δικέφαλο. Οι Καγκάβα και Εσίτι σπατάλησαν μοναδική ευκαιρία και οι γηπεδούχοι με ένα τυχερό σουτ του Κουτ στο 52‘, το οποίο κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα, πήρε προβάδισμα δύο γκολ.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου έκανε τις κινήσεις του από τον πάγκο και μεταμόρφωσε την επιθετική γραμμή του Δικεφάλου, με τους Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ και Τζόλη να δίνουν πνοή στην ομάδα.

Βιεϊρίνια , Μπίσεσβαρ, Ολιβέιρα και Τζόλης δεν βρήκαν στόχο, με τον Τάλμποντ να είναι εκεί όταν τον χρειάστηκε  η ομάδα του, εκτός από τη φάση του 77ου λεπτού.

Ο Σβαμπ έκανε μία εξαιρετική σέντρα από αριστερά, ο Ολιβέιρα με άψογη κεφαλία πέτυχε το πρώτο επίσημο γκολ του με τον ΠΑΟΚ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Μάλιστα ο Πορτογάλος φορ θα μπορούσε να σκοράρει και δύο λεπτά αργότερα, αλλά ο Τάλμποντ σταμάτησε την προσπάθειά του, όπως έκανε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε κεραυνό του Σφιντέρσκι μέσα από τη μικρή περιοχή.

Το τελικό 2-1 δίνει προβάδισμα στην ιρλανδική ομάδα, αλλά ο ΠΑΟΚ με τη δύναμη της Τούμπας και τον κόσμο στο πλευρό του θα ψάξει την ανατροπή που θα φέρει την πρόκριση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μποέμιανς (Κιθ Λονγκ): Τάλμποτ, Λίονς, Μπρέσλιν, Κόρνγουολ, Κ. Κέλι, Κουτ (87’ Γοόρντ), Μπαρτ, Τζ. Κέλι, Μπάκλεϊ, Τιέρνι, Ντιβόι (76’ Λίβινγκστον).

ΠΑΟΚ ( Ραζβάν Λουτσέσκου ): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης , Βιεϊρίνια , Εσίτι (63’ Κούρτιτς), Σβαμπ , Α.Ζίβκοβιτς (69’ Μουργκ ), Καγκάβα (63’ Μπίσεσβαρ), Ελ Καντουρί (63’ Τζόλης), Ολιβέιρα.