[3] => 16598
    [4] => 14434
)

Ανατροπή, τρίποντο και συνεχίζουμε

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία του στους ομίλους του UEFA Europa Conference League 2023-24, επικράτησε με 2-3 της Ελσίνκι στη Φινλανδία και πήρε ψυχολογία ενόψει των συνεχόμενων αγώνων.

21.09.2023

Η αποστολή ήταν εξ αρχής δύσκολη. Σε ένα δύσκολο και περίεργο αγωνιστικό χώρο, ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να παίξει ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι, μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα. Εκεί που έπρεπε όμως η νοοτροπία της ομάδας έδωσε τη λύση και ήρθε μια πολύ σημαντική νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πήρε το έλεγχο του αγώνα, κυκλοφόρησε τη μπάλα και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες προς την αντίπαλη εστία.

Κόντρα όμως στη ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξα το σκορ. Ο Μπαντέ με κεφάλια μετά από κόρνερ, έδωσε το προβάδισμα στην Ελσίνκι στο 35′ και έβαλε τον ΠΑΟΚ στα… σχοινιά.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου όμως στην επανάληψη άλλαξε πρόσωπο, μπήκε δυνατά, απείλησε, είχε δοκάρι και στο 55′ επανέφερε την ισορροπία. Ο Κουλιεράκης με εξαιρετική κεφάλια μετά από κόρνερ του Ντεσπόντοφ έκανε το 1-1 κι έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση.

Ο ΠΑΟΚ με την ψυχολογία υπέρ του, έπαιξε ορθολογικά, κράτησε τη μπάλα κι έψαξε το γκολ της ανατροπής. Ο Ντεσπόντοφ στο 81′ από δημιουργός έγινε εκτελεστής και στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο έκανε το 1-2.

Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει. Ο ΠΑΟΚ στο 90+4′ βρήκε και τρίτο γκολ. Ο Τάισον έκανε μια απίθανη κούρσα, γύρισε για τον Μπράντον κι αυτός με άψογο τελείωμα έκανε το 1-3.

Το μόνο που κατάφερε η Ελσίνκι ήταν να μειώσει στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Ραντούλοβιτς.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Άιντραχτ πήρε τη νίκη στην έδρα της με 2-1 επί της Αμπερντίν, έτσι ο ΠΑΟΚ κι οι Γερμανοί συγκατοικούν στην κορυφή του ομίλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Ελσίνκι: Μάενπα (Οστ 13’), Τοΐβιο, Ντα Γκράσα, Ραϊτάλα, Σοΐρι , Κανελλόπουλος (Πάανεν 76’), Λίνγκμαν, Χαμαλάινεν (Ατόμ 62’), Χετεμάι (Τανάκα 62’), Μπαντέ (Κέσκινεν 62’), Ραντούλοβιτς.

ΠΑΟΚ:  Κοτάρσκι , Κεντζιόρα , Εκόνγκ , Κουλιεράκης , Μπάμπα , Τσιγγάρας ( Οζντόεφ 67’), Σβαμπ , Α.Ζίβκοβιτς ( Τάισον 67’), Ντεσπόντοφ ( Βιεϊρίνια 85’), Μουργκ ( Κωνσταντέλιας 75’), Σαμάτα ( Μπράντον 75’).