HistoryCoaches

 Pre-War Era

No. Name Country Time Period
 1 Konstantinos Andreadis Greece 1926-1931
 2 Rudolf Gassner Austria 1931-1932
 3 Aristotelis Armasis Greece 1932-1933
 4 Nikos Sankionis Greece 1933-1934

 

Post-War Era

No. Name Country Time Period
 5 Charilaos Papadopoulos Greece 1945-1946
 6 Aristotelis Armasis Greece 1946-1947
 7 Nikos Avelakis Greece 1947-1948
 8 Kostas Deligiorgis Greece 1948-1949
 9 Nikos Pangalos Greece 1949-1950
 10 Wilhelm (Willi) Sefzik Austria 1950-1952
 11 Nikos Pangalos Greece 1952-1953
 12 Ermao Hoffman Hungary 1955-1956
 13 Niko Polti Austria 1956-1957
 14 Kleanthis Vikelidis Greece 1957
 15 Walter Pfeffer Austria 1957
 16 Kostas Zogas Greece 1957-1958
 17 Dionysis Minardos Greece 1958-1959

 

National Division

No. Name Country Time Period
 18 Žarko Mihajlović Serbia 1959-1961
 19 Karl Durspekt Austria 1961-1963
 20 György Babolchay Hungary 1963-1965
 21 Mile Kos Serbia 1965-1966
 22 Lefteris Papadakis Greece 1966
 23 Nikos Pangalos Greece 1967-1968
 24 Dimitris Kalogiannis Greece 1968
 25 Ivor Powell Wales 1968
 26 Janko Janevski Serbia 1968-1969
 27 Jane Csanadi Hungary 1969-1970
 28 Ivica Horvat Serbia 1970-1971
 29 Giorgos Chasiotis Greece 1971
 30 Les Shannon England 1971-1974
 31 Apostolos Progios Greece 1974
 32 Gyula Lóránt Hungary 1974-1976
 33 Branko Stanković ΒΟΣΝΙΑ 1976-1977
 34 Billy Bingham ΑΓΓΛΙΑ 1977-1978
 35 Dimitris Kalogiannis Greece 1978
 36 Lakis Petropoulos Greece 1978-1979
 37 Egon Piechaczek Poland 09.1978-06.1979

 

Professional League

 

No. Name Country Time Period
 38 Egon Piechaczek Poland 30.09.1979 – 27.04.1980
 39 Gyula Lóránt Hungary 28.04.1980 – 31.05.1981
 40 Aristos Fountoukidis Greece 01.06.1981 – 21.06.1981
 41 Heinz Höher Germany 06.09.1981 – 26.06.1983
 42 Pál Csernai Hungary 04.09.1983 – 06.05.1984
 43 Walter Skocik Austria 23.09.1984 – 02.03.1986
 44 Michalis Bellis Greece 03.03.1986 – 15.05.1986
 45 Thijs Libregts Holland 07.09.1986 – 06.12.1987
 46 Michalis Bellis Greece 07.12.1987 – 15.05.1988
 47 Rinus Israël Holland 11.09.1988 – 22.01.1989
 48 Nikos Alefantos Greece 23.01.1989 – 09.04.1989
 49 Stavros Sarafis Greece 10.04.1989 – 21.05.1989
 50 Rob Jacobs Holland 17.09.1989 – 23.12.1990
 51 Christos Terzanidis Greece 24.12.1990 – 02.06.1991
 52 Ćiro Blažević Croatia 01.09.1991 – 22.03.1992
 53 Giannis Gounaris Greece 23.03.1992 – 07.06.1992
 54 Ljupko Petrović Serbia 06.09.1992 – 24.01.1993
 55 Stavros Sarafis Greece 25.01.1993 – 30.01.1993
 56 Oleg Blokhin Ukraine 07.02.1993 – 27.02.1994
 57 Stavros Sarafis Greece 28.02.1994 – 28.04.1994
 58 Arie Haan Holland 28.08.1994 – 01.10.1995
 59 Stavros Sarafis Greece 02.10.1995 – 26.11.1995
 60 Dragan Kokotovic Serbia 27.11.1995 – 04.02.1996
 61 Michalis Bellis Greece 05.02.1996 – 05.05.1996
 62 Gunder Bengtsson Sweden 06.05.1996 – 01.12.1996
 63 Christos Archontidis Greece 02.12.1996 – 02.02.1997
 64 Christos Archontidis Greece 03.02.1997 – 17.05.1998
 65 Oleg Blokhin Ukraine 22.08.1998 – 29.09.1998
 66 Christos Archontidis Greece 30.09.1998 – 07.02.1999
 67 Arie Haan Holland 08.02.1999 – 28.11.1999
 68 Stavros Sarafis Greece 29.11.1999 – 29.12.1999
 69 Dušan Bajević Bosnia 01.01.2000 – 08.05.2002
 70 Angelos Anastasiadis Greece 25.08.2002 – 26.09.2004
 71 Rolf Fringer Austria 27.09.2004 – 13.02.2005
 72 Nikos Karageorgiou Greece 17.02.2005 – 16.09.2005
 73 Giorgos Kostikos Greece 17.09.2005 – 20.02.2006
 74 Ilie Dumitrescu Romania 21.02.2006 – 03.10.2006
 75 Stavros Sarafis Greece 03.10.2006 – 12.10.2006
 76 Momčilo Vukotić Serbia 13.10.2006 – 22.01.2007
 77 Giorgos Paraschos Greece 22.01.2007 – 02.09.2007
 78 Fernando Santos Portugal 03.09.2007 – 19.05.2010
 79 Mario Beretta Italy 14.06.2010 – 22.07.2010
 80 Pavlos Dermitzakis Greece 23.07.2010 – 17.10.2010
 81 Makis Chavos Greece 18.10.2010 – 25.05.2011
 82 László Bölöni Romania 09.06.2011 – 20.05.2012
 83 Giorgos Donis Greece 02.06.2012 – 29.04.2013
 84 Giorgos Georgiadis Greece 30.04.2013 – 02.06.2013
 85 Huub Stevens Greece 25.06.2013 – 02.03.2014
 86 Giorgos Georgiadis Greece 03.03.2014 – 17.05.2014
 87 Angelos Anastasiadis Greece 11.06.2014 – 16.03.2015
 88 Giorgos Georgiadis Greece 16.03.2015 – 30.06.2015
 89 Igor Tudor Croatia 01.07.2015 -09.03.2016
 90 Vladan Ivic Serbia 09.03.2016 -09.06.2017
 91 Aleksandar Stanojević Serbia 16.06.2017-10.08.2017
 92 Răzvan Lucescu Romania 10.08.2017-28.06.2019
 93 Abel Ferreira Portugal 01.07.2019-

 

HistoryCoaches

 Pre-War Era

No. Name Country Time Period
 1 Konstantinos Andreadis Greece 1926-1931
 2 Rudolf Gassner Austria 1931-1932
 3 Aristotelis Armasis Greece 1932-1933
 4 Nikos Sankionis Greece 1933-1934

 

Post-War Era

No. Name Country Time Period
 5 Charilaos Papadopoulos Greece 1945-1946
 6 Aristotelis Armasis Greece 1946-1947
 7 Nikos Avelakis Greece 1947-1948
 8 Kostas Deligiorgis Greece 1948-1949
 9 Nikos Pangalos Greece 1949-1950
 10 Wilhelm (Willi) Sefzik Austria 1950-1952
 11 Nikos Pangalos Greece 1952-1953
 12 Ermao Hoffman Hungary 1955-1956
 13 Niko Polti Austria 1956-1957
 14 Kleanthis Vikelidis Greece 1957
 15 Walter Pfeffer Austria 1957
 16 Kostas Zogas Greece 1957-1958
 17 Dionysis Minardos Greece 1958-1959

 

National Division

No. Name Country Time Period
 18 Žarko Mihajlović Serbia 1959-1961
 19 Karl Durspekt Austria 1961-1963
 20 György Babolchay Hungary 1963-1965
 21 Mile Kos Serbia 1965-1966
 22 Lefteris Papadakis Greece 1966
 23 Nikos Pangalos Greece 1967-1968
 24 Dimitris Kalogiannis Greece 1968
 25 Ivor Powell Wales 1968
 26 Janko Janevski Serbia 1968-1969
 27 Jane Csanadi Hungary 1969-1970
 28 Ivica Horvat Serbia 1970-1971
 29 Giorgos Chasiotis Greece 1971
 30 Les Shannon England 1971-1974
 31 Apostolos Progios Greece 1974
 32 Gyula Lóránt Hungary 1974-1976
 33 Branko Stanković ΒΟΣΝΙΑ 1976-1977
 34 Billy Bingham ΑΓΓΛΙΑ 1977-1978
 35 Dimitris Kalogiannis Greece 1978
 36 Lakis Petropoulos Greece 1978-1979
 37 Egon Piechaczek Poland 09.1978-06.1979

 

Professional League

 

No. Name Country Time Period
 38 Egon Piechaczek Poland 30.09.1979 – 27.04.1980
 39 Gyula Lóránt Hungary 28.04.1980 – 31.05.1981
 40 Aristos Fountoukidis Greece 01.06.1981 – 21.06.1981
 41 Heinz Höher Germany 06.09.1981 – 26.06.1983
 42 Pál Csernai Hungary 04.09.1983 – 06.05.1984
 43 Walter Skocik Austria 23.09.1984 – 02.03.1986
 44 Michalis Bellis Greece 03.03.1986 – 15.05.1986
 45 Thijs Libregts Holland 07.09.1986 – 06.12.1987
 46 Michalis Bellis Greece 07.12.1987 – 15.05.1988
 47 Rinus Israël Holland 11.09.1988 – 22.01.1989
 48 Nikos Alefantos Greece 23.01.1989 – 09.04.1989
 49 Stavros Sarafis Greece 10.04.1989 – 21.05.1989
 50 Rob Jacobs Holland 17.09.1989 – 23.12.1990
 51 Christos Terzanidis Greece 24.12.1990 – 02.06.1991
 52 Ćiro Blažević Croatia 01.09.1991 – 22.03.1992
 53 Giannis Gounaris Greece 23.03.1992 – 07.06.1992
 54 Ljupko Petrović Serbia 06.09.1992 – 24.01.1993
 55 Stavros Sarafis Greece 25.01.1993 – 30.01.1993
 56 Oleg Blokhin Ukraine 07.02.1993 – 27.02.1994
 57 Stavros Sarafis Greece 28.02.1994 – 28.04.1994
 58 Arie Haan Holland 28.08.1994 – 01.10.1995
 59 Stavros Sarafis Greece 02.10.1995 – 26.11.1995
 60 Dragan Kokotovic Serbia 27.11.1995 – 04.02.1996
 61 Michalis Bellis Greece 05.02.1996 – 05.05.1996
 62 Gunder Bengtsson Sweden 06.05.1996 – 01.12.1996
 63 Christos Archontidis Greece 02.12.1996 – 02.02.1997
 64 Christos Archontidis Greece 03.02.1997 – 17.05.1998
 65 Oleg Blokhin Ukraine 22.08.1998 – 29.09.1998
 66 Christos Archontidis Greece 30.09.1998 – 07.02.1999
 67 Arie Haan Holland 08.02.1999 – 28.11.1999
 68 Stavros Sarafis Greece 29.11.1999 – 29.12.1999
 69 Dušan Bajević Bosnia 01.01.2000 – 08.05.2002
 70 Angelos Anastasiadis Greece 25.08.2002 – 26.09.2004
 71 Rolf Fringer Austria 27.09.2004 – 13.02.2005
 72 Nikos Karageorgiou Greece 17.02.2005 – 16.09.2005
 73 Giorgos Kostikos Greece 17.09.2005 – 20.02.2006
 74 Ilie Dumitrescu Romania 21.02.2006 – 03.10.2006
 75 Stavros Sarafis Greece 03.10.2006 – 12.10.2006
 76 Momčilo Vukotić Serbia 13.10.2006 – 22.01.2007
 77 Giorgos Paraschos Greece 22.01.2007 – 02.09.2007
 78 Fernando Santos Portugal 03.09.2007 – 19.05.2010
 79 Mario Beretta Italy 14.06.2010 – 22.07.2010
 80 Pavlos Dermitzakis Greece 23.07.2010 – 17.10.2010
 81 Makis Chavos Greece 18.10.2010 – 25.05.2011
 82 László Bölöni Romania 09.06.2011 – 20.05.2012
 83 Giorgos Donis Greece 02.06.2012 – 29.04.2013
 84 Giorgos Georgiadis Greece 30.04.2013 – 02.06.2013
 85 Huub Stevens Greece 25.06.2013 – 02.03.2014
 86 Giorgos Georgiadis Greece 03.03.2014 – 17.05.2014
 87 Angelos Anastasiadis Greece 11.06.2014 – 16.03.2015
 88 Giorgos Georgiadis Greece 16.03.2015 – 30.06.2015
 89 Igor Tudor Croatia 01.07.2015 -09.03.2016
 90 Vladan Ivic Serbia 09.03.2016 -09.06.2017
 91 Aleksandar Stanojević Serbia 16.06.2017-10.08.2017
 92 Răzvan Lucescu Romania 10.08.2017-28.06.2019
 93 Abel Ferreira Portugal 01.07.2019-

 

HistoryCoaches

 Pre-War Era

No. Name Country Time Period
 1 Konstantinos Andreadis Greece 1926-1931
 2 Rudolf Gassner Austria 1931-1932
 3 Aristotelis Armasis Greece 1932-1933
 4 Nikos Sankionis Greece 1933-1934

 

Post-War Era

No. Name Country Time Period
 5 Charilaos Papadopoulos Greece 1945-1946
 6 Aristotelis Armasis Greece 1946-1947
 7 Nikos Avelakis Greece 1947-1948
 8 Kostas Deligiorgis Greece 1948-1949
 9 Nikos Pangalos Greece 1949-1950
 10 Wilhelm (Willi) Sefzik Austria 1950-1952
 11 Nikos Pangalos Greece 1952-1953
 12 Ermao Hoffman Hungary 1955-1956
 13 Niko Polti Austria 1956-1957
 14 Kleanthis Vikelidis Greece 1957
 15 Walter Pfeffer Austria 1957
 16 Kostas Zogas Greece 1957-1958
 17 Dionysis Minardos Greece 1958-1959

 

National Division

No. Name Country Time Period
 18 Žarko Mihajlović Serbia 1959-1961
 19 Karl Durspekt Austria 1961-1963
 20 György Babolchay Hungary 1963-1965
 21 Mile Kos Serbia 1965-1966
 22 Lefteris Papadakis Greece 1966
 23 Nikos Pangalos Greece 1967-1968
 24 Dimitris Kalogiannis Greece 1968
 25 Ivor Powell Wales 1968
 26 Janko Janevski Serbia 1968-1969
 27 Jane Csanadi Hungary 1969-1970
 28 Ivica Horvat Serbia 1970-1971
 29 Giorgos Chasiotis Greece 1971
 30 Les Shannon England 1971-1974
 31 Apostolos Progios Greece 1974
 32 Gyula Lóránt Hungary 1974-1976
 33 Branko Stanković ΒΟΣΝΙΑ 1976-1977
 34 Billy Bingham ΑΓΓΛΙΑ 1977-1978
 35 Dimitris Kalogiannis Greece 1978
 36 Lakis Petropoulos Greece 1978-1979
 37 Egon Piechaczek Poland 09.1978-06.1979

 

Professional League

 

No. Name Country Time Period
 38 Egon Piechaczek Poland 30.09.1979 – 27.04.1980
 39 Gyula Lóránt Hungary 28.04.1980 – 31.05.1981
 40 Aristos Fountoukidis Greece 01.06.1981 – 21.06.1981
 41 Heinz Höher Germany 06.09.1981 – 26.06.1983
 42 Pál Csernai Hungary 04.09.1983 – 06.05.1984
 43 Walter Skocik Austria 23.09.1984 – 02.03.1986
 44 Michalis Bellis Greece 03.03.1986 – 15.05.1986
 45 Thijs Libregts Holland 07.09.1986 – 06.12.1987
 46 Michalis Bellis Greece 07.12.1987 – 15.05.1988
 47 Rinus Israël Holland 11.09.1988 – 22.01.1989
 48 Nikos Alefantos Greece 23.01.1989 – 09.04.1989
 49 Stavros Sarafis Greece 10.04.1989 – 21.05.1989
 50 Rob Jacobs Holland 17.09.1989 – 23.12.1990
 51 Christos Terzanidis Greece 24.12.1990 – 02.06.1991
 52 Ćiro Blažević Croatia 01.09.1991 – 22.03.1992
 53 Giannis Gounaris Greece 23.03.1992 – 07.06.1992
 54 Ljupko Petrović Serbia 06.09.1992 – 24.01.1993
 55 Stavros Sarafis Greece 25.01.1993 – 30.01.1993
 56 Oleg Blokhin Ukraine 07.02.1993 – 27.02.1994
 57 Stavros Sarafis Greece 28.02.1994 – 28.04.1994
 58 Arie Haan Holland 28.08.1994 – 01.10.1995
 59 Stavros Sarafis Greece 02.10.1995 – 26.11.1995
 60 Dragan Kokotovic Serbia 27.11.1995 – 04.02.1996
 61 Michalis Bellis Greece 05.02.1996 – 05.05.1996
 62 Gunder Bengtsson Sweden 06.05.1996 – 01.12.1996
 63 Christos Archontidis Greece 02.12.1996 – 02.02.1997
 64 Christos Archontidis Greece 03.02.1997 – 17.05.1998
 65 Oleg Blokhin Ukraine 22.08.1998 – 29.09.1998
 66 Christos Archontidis Greece 30.09.1998 – 07.02.1999
 67 Arie Haan Holland 08.02.1999 – 28.11.1999
 68 Stavros Sarafis Greece 29.11.1999 – 29.12.1999
 69 Dušan Bajević Bosnia 01.01.2000 – 08.05.2002
 70 Angelos Anastasiadis Greece 25.08.2002 – 26.09.2004
 71 Rolf Fringer Austria 27.09.2004 – 13.02.2005
 72 Nikos Karageorgiou Greece 17.02.2005 – 16.09.2005
 73 Giorgos Kostikos Greece 17.09.2005 – 20.02.2006
 74 Ilie Dumitrescu Romania 21.02.2006 – 03.10.2006
 75 Stavros Sarafis Greece 03.10.2006 – 12.10.2006
 76 Momčilo Vukotić Serbia 13.10.2006 – 22.01.2007
 77 Giorgos Paraschos Greece 22.01.2007 – 02.09.2007
 78 Fernando Santos Portugal 03.09.2007 – 19.05.2010
 79 Mario Beretta Italy 14.06.2010 – 22.07.2010
 80 Pavlos Dermitzakis Greece 23.07.2010 – 17.10.2010
 81 Makis Chavos Greece 18.10.2010 – 25.05.2011
 82 László Bölöni Romania 09.06.2011 – 20.05.2012
 83 Giorgos Donis Greece 02.06.2012 – 29.04.2013
 84 Giorgos Georgiadis Greece 30.04.2013 – 02.06.2013
 85 Huub Stevens Greece 25.06.2013 – 02.03.2014
 86 Giorgos Georgiadis Greece 03.03.2014 – 17.05.2014
 87 Angelos Anastasiadis Greece 11.06.2014 – 16.03.2015
 88 Giorgos Georgiadis Greece 16.03.2015 – 30.06.2015
 89 Igor Tudor Croatia 01.07.2015 -09.03.2016
 90 Vladan Ivic Serbia 09.03.2016 -09.06.2017
 91 Aleksandar Stanojević Serbia 16.06.2017-10.08.2017
 92 Răzvan Lucescu Romania 10.08.2017-28.06.2019
 93 Abel Ferreira Portugal 01.07.2019-