[3] => 528
    [4] => 4783
)

Αντίδραση, νοοτροπία, νίκη και μάχη μέχρι τέλους

Τείνουμε να γίνουμε γραφικοί, αλλά συγχωρέστε μας. Σε ένα ακόμα παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στα σχοινιά, αλλά δεν έπαψε ποτέ να πιστεύει και δικαιώθηκε. Με ένα γκολ του Σάστρε στο 90′ ο Δικέφαλος έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη, που τον κρατάει ζωντανό στη μάχη του πρωταθλήματος.

28.04.2024

Ήταν τελικός και το ήξεραν κι οι δυο ομάδες. Με αυτή τη νοοτροπία μπήκαν στο γήπεδο κι έπαιξαν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, που βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας για να παίξουν έναν ακόμα τελικό στα φετινά Play Offs και μοιράστηκαν τις εντυπώσεις στο πρώτο μέρος.

Το ξεκίνημα ήταν το ιδανικό για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπάμπα έκανε το γύρισμα από αριστερά κι ο Κωνσταντέλιας με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0 κι έβαλε τον ΠΑΟΚ σε ρόλο οδηγού.

Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση. Στο 10΄ο Πινέδα από αριστερά απέφυγε την ασπρόμαυρη άμυνα και με σουτ, που χτύπησε αρχικά στο δοκάρι έκανε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές, με τον Κοτάρσκι να έχει απάντηση στο πλασέ του Πινέδα εξ επαφής στο 19′ και στο σουτ του Αραούχο μέσα από την περιοχή στο 32′.

Από εκεί και μετά ο ΠΑΟΚ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε στο 37′ με την κεφαλιά του Κουλιεράκη να βρίσκει στον Αθανασιάδη και στη συνέχεια στο δοκάρι. Στο 39′ ο Σβαμπ δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά εξ επαφής μετά από σέντρα του Α.Ζίβκοβιτς , με τον Αθανασιάδη να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου προχώρησε στην πρώτη του κίνηση, με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, παιρνόντας στον αγώνα τον Σάστρε αντί του Γιόνι.

O ΠΑΟΚ κυριάρχησε στην επανάληψη, με την ΑΕΚ να παίζει μαζική άμυνα. Στο 67′ ο Κωνσταντέλιας είδε τον Αθανασιάδη να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση σε βολέ που επιχείρησε. Στη πρώτη της φάση στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Βίντα, μετά από απόκρουση του Κοτάρσκι στο 75′.

Κι όταν όλα έμοιαζαν χαμένα, οι παίκτες του Δικεφάλου βρήκαν το σθένος, τις δυνάμεις, την πίστη κι έφτασαν σε μια τεράστια ανατροπή.

Ο Κωνσταντέλιας ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα, όταν στο 81′ με δυνατό σουτ μετά από ασίστ με κεφαλιά του Σαμάτα, έκανε το 2-2 κι έδωσε το έναυσμα στην ομάδα για την αντεπίθεση.

Στο 90′ ήρθε το γκολ της ανατροπής. Ο Σάστρε , που λίγο πριν είχε ζητήσει αλλαγή, είδε τη μπάλα να έρχεται από ψηλά και με ένα βολέ έκανε το 3-2 και έδωσε ένα πολύτιμο τρίποντο στον ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ:  Κοτάρσκι , Μπάμπα , Κουλιεράκης , Κεντζιόρα , Όττο ( Σάστρε 46’), Μεϊτέ , Σβαμπ ( Οζντόεφ 78’), Τάισον ( Βιεϊρίνια 90+3′), Κωνσταντέλιας , Α.Ζίβκοβιτς ( Ντεσπόντοφ 78’), Μπράντον ( Σαμάτα 70’).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Βίντα, Κάλενς, Ρότα (Τσούμπερ 78’), Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα , Ελίασον (Άμραμπατ 65’), Αραούχο (Γκατσίνοβιτς 65’) , Πόνσε (Λιβάι 78’).